среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ploty z plastyku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztachety PVC na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy różne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z plastyku z Siemianowic Śląskich wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ploty plastykowe na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych upodobań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztachety z plastyku na plot i bramę sztachetowa wznosi się z głazów różnego obrysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych układach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, by kształt każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий