понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie inaczej żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej pełnia role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą również za dekoracje. Na ogól takie sztachety Winylowe z Zielonej Góry stawia się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Wiele wdzięku maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie są w skwerze, również nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, jednak wymagają także sporo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastikowe mogą być niezmiernie smukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie plot zakłada się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z PCV z Zamościa stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий